CACKLECARS

 

CAR & CLASS OWNER  DRIVER
Custom Body Enterprises - AA/FC Ross Howard (Oklahoma)  Marvin Graham
Ratican, Jackson & Stearns - A/FA Ron Stearns & Bill Jackson  Ron Stearns
Frank Cannon's 'Hustler VI” - AA/FD Don Prieto  Don Prieto
“Groundshaker, Jr” - AA/FA Glenn Way  Dale Kraskey
Flamin’ Frank Pedregon - AA/FCoupe Mike Elsberry & Tom Clark (Arizona)  Mitch Elsberry
Beebe & Mulligan - AA/FD Dave West (Texas)  Dave West
Mustache Gang - AA/FD Neil O’Kane  Mike Smith
Billy Lynch - AA/FD John Lipori Steven Arias
Imposter - AA/FD Andi Humenik Andi Humenik
 Cracklin' Rose - J/F Neil O'Kane  Melissa O’Kane
 Northwind 1 - AA/FD  Jeff Miller (Arizona)  TBA
 Kent Fuller Special - AA/FD  Roger Lee  Roger Lee
 Ewell, Bell & Stecker - AA/FD  John Kiley  Mike Smith
 Winkel, Trapp & Fuller "Magicar" - AA/FD  Bill Pitts  John Strom
 Stone T - AA/FA  Mikio Yoshioka  Keith Cheng
Varmit - AA/FD  Jim & Michelle  Wearanga  Jim Wearanga
 Kuhl & Olson - AA/FD  Lynn Rose Kuhl  Carl Olson
 Kansas John Wiebe - AA/FD  Wayne Patrick  Wayne Patrick
 Southwind - AA/FD  Jay Carpenter  Jay Carpenter
 Thunder Chief - AA/FD  Terry Maestrejuan Terry Maestrejuan
 Jimmy Nix - AA/FD  John Neas (Oklahoma) Richard Tharp
 Dunn & Reath Rainbow - AA/FD  John Neas (Oklahoma) Don Ewald
 Meyer Special - AA/FD  John Landry (Arizona) M.J. Landry
 Magnificent 7 - AA/FA  Skip Davis TBA
 Masters & Richter - AA/FD  Roger Lee Ken Riley
 The Other Guys - T/F Jim Brissette & Mike Drake Kelly Brown
 Piece of Pie - A/D Rick Kersh Rick Kersh
 "TV Tommy" Ivo - A/D  Don Prieto Tom Ivo
 Dragmaster - A/D  Jimmy Scott Jimmy Scott
 Hooligan - J/F Calvin Smith (Kentucky)  Stephan Smith
 Honda of Wilmington - AA/FD  Chad Decatur Danny Thompson
 Soapy Sales - AA/FD  Tommy Allen Tommy Allen
 Beach City Corvette - AA/FC  Richard Stannard & Ed Schwartz Ed Schwartz
 Waterman & Hampshire - AA/FD  Ron Hampshire Ron Hampshire
 Li'l Ol' Whinemaker - AA/FC  Ed Philipp (Arizona) TBA
 Leibundgut Special - AA/FD  Tom Leibundgut (Arizona) Tom Leibundgut
 Boyd Penington Smog Rat - A/FR  Ron & Shelly Penington Ron Penington
 Caspary, Stokey, Hampshire - AA/FD  John & Corky Phillips Ross Preen (Australia)
 Golddigger - AA/FD  John Mueller Darrell Tedford
 Marvin Schwartz "Anaconda" AA/FD  Bob Hirsch Gary Southern
Shubert & Herbert - AA/FD  Connie Braun Zane Shubert
 Freight Train - AA/D  John Peters Brad Peters
 Green Dragon - AA/FD  Butch Bowers (Washington) Donn Lansing
Little Blue Coupe - A/C    Fred Lear Fred Lear
Swamp Rat 3 - AA/FD   Sonny Messner Sonny Messner
Tom Hoover Fishbowl - AA/FD Greg Barta (Minnesota) Bob Muravez
Speed Sport Special - A/FMR   Kenton Greth (Arizona) Kenton Greth
Samurai - AA/FD    Pete Eastwood Pete Eastwood
Don Hampton - AA/FD    Don Hampton Don Hampton
Burkholder Bros. - AA/FAFD    Burkholder & Reel Robert Reel
Jungle Jim Camaro - AA/FC    TBA TBA
Blaylock & Johnson - AA/FD    Brant Inglis & Amber Greth Brant Inglis Brant Inglis
Safford, Gaide & Ratican - AA/FD    Denton Tosdevin (Nevada) Denton Tosdevin
Olde Timer - AA/FD    Jim Frye (Arizona) Jim Frye
Assassin - AA/FD    Jim Green Family TBA
The Vagabond 88 - AA/FD    Rachelle Anderson Cook Kalli Cook
Checkmate - AA/FD  Jerry Bivens Julie Bivens
"Big Stroker" - AA/FD  Brett Crane Dave Jeffers
"Iron Horse" - AA/FD  Sam Chastain Sam Chastain
Mike Contorelli - AA/FD  Mike Contorelli Mike Contorelli

 

 

Personalities, Characters
and/or other Drag Racing Royalty

more to be added as confirmed

* Indicates HOF member

*Darrell Gwynn 

*Tommy "TV" Ivo

*Linda Vaughan

*Gary Beck

*Don Prudhomme

*Ed Iskenderian 

 *Marvin "Who" Graham

 *Bob "Floyd" Muravez

*Carl Olson

*Kenny Youngblood

*Bones Balogh 

Graham Light

*Harry Hibler

*Herm Petersen

*Steve "Hook" Gibbs

*Ed Pink

*Don Prieto

Don Ewald

J. Ed Horton

*Jim Walther

Larry "Okie Smoker" Brown

*Ray Motes

 Bill Tidwell

 *Frank Bradley

*Jeep Hampshire

*Ron Hampshire

 Dave Jeffers

*Mike Lewis

Jim Murphy

*Sonny Messner

Jack Beckman

*Gary Southern

Bob Brandt

Randy Walls

*Don Hampton

Al Teague

Jimmy Scott

Simon Menzies

Danny Thompson

Donnie Couch

*Chic Cannon (Original Drag Safari)

*John Peters

Steve Davis

 Larry Meyer

Larry Bowers

*Richard Tharp

Spider Razon

Pat Dixon

*Dave Wallace, Jr.

*Dale Funk

Corey Conyers

Paul Romine

Pete Jensen

*Jon Lundberg

Zane Shubert

*Joe Schubeck

Butch Leal

Dave Settles

Chase Knight

*Bill Holland

*David Densmore

Plus, the 2023 Honorees

 Jim Dunn

 Tommy Allen

 Dave Kempton

  Art Carr

 Bruce McDowel

Henry Velasco 

 

 

EXHIBITION CARS

 

CAR & CLASS OWNER  DRIVER
Mooneyham & Sharp AA/FA Luke Balough  Luke Balough
Borjon Racing T/F Mark Borjon  Eily Stafford
Champion Speed Shop NT/F Bobby McLennan  Adam Sorokin
Kazanjian & Lemon AA/FC Tom Lemmon  Rian Konno
Godzilla - AA/FA Rodney Flournoy Rodney Flournoy
Atlas Special - N/FC Jerry Espeseth Jerry Espeseth
Over The Hill Gang - AA/FA Troy & Cheryl Glenn Mike Halstead

 

HOME

2023 EVENT SCHEDULE

 2023 HONOREES

HOME

 

Race Director/Producer

Steve Gibbs

Merchandise & PR

Cindy Gibbs

Media/Website

Don Ewald

 

 

 2022 AUTOGRAPH SESSION

 2022 LINE OF FIRE

  PITS

2018 LAGUNA SECA COVERAGE

2018 NR 2 ENTRIES

HOME

2017 BARONA COVERAGE

2017 INDUCTEES

2017 ENTRIES

HOME

 

Copyright Steve Gibbs Productions 2023